Merve Kevser Ceyhun

Türkiye derecesi ile kazandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji ve İngiliz Edebiyatı bölümlerini birlikte tamamlamış ve çift anadal programından birincilik ile mezun olmuştur. Daha sonra eğitimini Doğuş Üniversitesi’nde Klinik psikoloji alanında sürdürmüştür. Klinik psikoloji master programını 322 saat canlı süpervizyon ve “Çocuklarda Karşıt Gelme Bozukluğu (ODD)” alanında yazdığı tezini tamamlayarak birincilikle bitirmiştir. Stajını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi erkek psikoz bölümünde tamamlamıştır. Öğrenimi boyunca birçok gönüllü projede görev almış, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda gönüllü olarak çalışmıştır. Aktif süpervizyon ve eğitim süreçleri devam etmektedir.

Prof. Serap Özer’in ekibiyle birlikte “Kızma Birader: Öfke ile Başa Çıkma Kitabı” adlı kitabın Türkiye adaptasyonunu yapmıştır. Daha sonra televizyon kanalında içerik danışmanlığı yapmış, anaokullarına danışmanlık hizmeti vermiş, bir dönem çocuk doktoru ve diyetisyenden oluşan bir ekiple koruyucu hizmetlerde görev almıştır. Takip eden dönemde çocuk psikiyatristleri ile ağır seyreden vakalarla çalışmıştır. Kadın koordinasyon merkezinde çocuk, ergen ve kadınlara uzun süre terapi hizmeti vermiştir. Belediyelerde ve okullarda çok sayıda seminer düzenlemiştir.  Çalıştığı kurumlarda da yetişkinlerle ebeveyn eğitimleri; ergenlerle ve çocuklarla özgüven, sosyal kaygı, internet bağımlılığı grupları yürütmüştür. Dil ve konuşma terapisi alanında ise kekemelikte sosyal kaygı ile çalışmıştır.

Yetişkin çalışmaları alanında; Prof. Kadir Özer’den “Bilişsel Varoluş Terapi” eğitimi ve süpervizyonu ile “Rorschach bütünleyici sistem” eğitimini yüksek lisansı süresince en kapsamlı şekilde almış ve başarıyla tamamlamıştır.Sonrasında Victor Frankl Enstitüsü onaylı ileri düzey uluslararası akredite logoterapisti olmaya hak kazanmıştır. Dr. Alp Karaosmanoğlu’ndan uluslararası enstitüye bağlı olarak Şema terapisi eğitimlerini almıştır. Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) eğitimini tamamlamıştır. Çift çalışmalarına yönelik olarak Dr. Harville Hendrix ‘den "İmago Çift Terapisi" eğitimi almıştır ve Gottman Enstitüsüne bağlı çift çalışmaları eğitimi sürmektedir.                                   

Çocuk ve ergen çalışmaları alanında ise yüksek lisansı süresince birebir aldığı süpervizyon ve eğitimlere ek olarak Maltepe Üniversitesi’nden “Çocuklarla Çalışma Eğitimi” ve Prof. Serap Özer’den “Çocuklarla Bilişsel Davranış Terapisi” eğitimlerini almıştır. Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi eğitimini ve süpervizyonlarını da tamamlamıştır. Çocuk Merkezli Oyun (Child Centered Play Theraphy) Klinik Psikolog Mehmet Teber’den süpervizyonlarıyla almıştır. Filial Terapi (Aile tabanlı oyun terapisi modeli) eğitimi ve süpervizyonunu ise Purdue Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Volker Thomas ile öğrenip yüksek lisansı süresince birebir projelerde araştırma kapsamında uygulamıştır. Deneyimsel Oyun Terapisi (Experiential Play Theraphy) eğitiminin birinci ve ikinci düzey eğitimlerini Dr. Carol& Byron Norton ve Nilüfer Devecigil’den almıştır.

Sosyal Beceri alanında çocuk ve ergenlerle yaptığı çalışmalar için hem Türkiye’de geliştirilen bireysel ve grup çalışmalarına uygun sertifikalı uygulayıcısı olduğu  “Sobece”  modelini hem de uluslararası etkinliği kanıtlanmış Peers modeline dayanan sosyal beceri programını (Dr. Özgür Öner) kullanmaktadır.  Bunların yanında çocuklar için “Çözüm Odaklı Terapi”, “Terapide Etik Sınırlar”, “Çocuk Gelişimi Eğitimi”, “Çocuk Ruh Sağlığı ve Tedavileri”, “Dikkati Geliştirme Programı”, “Yaratıcı Drama”, “Öğrenci Koçluğu”, “Pozitif Disiplin” “Dikkat ve Öğrenme Problemleri”  gibi birçok eğitime katılmış ve dünya literatürü ve güncel eğitimleri takip etmektedir.  

Çocuk ve yetişkin alanında kullanılan güncel testlerin uygulama hak ve sertifikalarına sahiptir.

Türk Psikologlar Derneği ve Çocuk Ergen Psikolojik Eğitimler Derneği üyesidir. Dezavantajlı köy okulları yararına çalışan Bir Kitap Bir Gelecek Derneği Proje Danışmanı ve gönüllüsüdür. Aile Sosyal Bakanlığı’nın sertifikalı aile eğitmenidir. Ebeveynlik gruplarına gönüllü destek veren proje ve çalışmalarda aktif olarak yer almaktadır. Evli, iki çocuk annesidir. Adım Psikolojik danışmanlık çatısı altında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Göztepe Mah. Dr.Rıfat Paşa Sk. Sadık Bey Ap. No:27 K:12 D:12 Göztepe İstanbul
0216 386 70 92