Haberler

Sosyal becerilere dair

 

İlkokula başlangıç birçok çocuk için sosyal hayatın talepleri ve kurallı yaşamla en büyük karşılaşma noktalarından biridir. 

Yeterli sosyal beceriyi kazanabilen, zorluklarla mücadele edebilen, yaşına uygun iletişimi kurabilen çocuklar okula ve sosyal hayata sıkıntısız bir adaptasyon süreci yaşarlar. Sosyal zorlukla yeterli donanımı olmadığı için başa çıkamayan çocukların akademik başarıları iyi olsa da sosyal alandan çekildikleri, içlerine kapandıkları, yalnız kaldıkları, depresif duyguda oldukları veyahut agresif tavırlar ve kural ihlalleri ile 'problem çocuk ' etiketine maruz kaldıkları gözlemlenir. Bu eğitimin amacı bu kritik yıllarda çocuklara yeterli sosyal beceriyi kazanmaları adına yardımcı olmak ve aileleri nasıl yardımcı olmaları gerektiği konusunda bilgilendirerek sürekli bir gelişim ortamı yaratmalarına öncü olmaktır. Sosyal güçlüklerle mücadele etme gücü ve iletişim becerisi kazandırmak bir çocuğun toplumla el ele ama bireyselliğini koruyarak mutlu yaşayabilmesi için erken yaşlarda verilebilecek en güzel hediyedir.

 

 Kimler katılabilir?

 7-9 yaş arası sosyal becerilerini geliştirmek ve zorluklara karşı gücünü arttırmak isteyen tüm çocuklar.

 

Eğitimin kazanım hedefleri

* Çocuğun kendisinin ve çevresindekilerin duygularını ve düşüncelerini tanıyabilmesi

* Duygu ve düşüncelerini sözlü iletişim dili ile ve beden dili ile doğru ifade edebilmesi

* Çocuğun sık karşılaşılan özür dileme, selam verme, teşekkür etme vb. gibi bir çok sosyal durumun provasını yaşıtlarıyla uzman kontrolünde yapması

* Grup kurallarını anlayabilmesi ve uyum sağlayabilmesi

* Kendi grup ve oyunlarını kurma becerisi kazanması, istenmeyen durumda ise uyum sağlamama cesareti kazanabilmesi

*Yeni ortamlara uyum sağlayabilme ve kişilerle tanışabilme girişkenliği kazanması

* Tahtaya kalkmak, sahneye çıkmak gibi performans durumlarında heyecanla başa çıkabilme becerisi kazanması

*Alay edilme ve akran zorbalığı ile başa çıkabilme becerisi kazanması

*Eksik ve değişik algılanan yanlarıyla barışarak sosyal alanda var olma cesareti kazandırılması

*İki farklı seansla anne babaya tüm gelişim sürecini nasıl destekleyecekleri ile ilgili eğitim verilerek gelişimin eğitim süreci ötesinde de devamını sağlanması

 

Kontenjan: 8 kişi

 

Eğitim süresi: 12 haftadır. 2 seans anne baba eğitimi 10 haftası çocuk grubu çalışmasıdır.

 

Eğitim başlangıç tarihi: Seanslar 11 Şubat 2017 Cumartesi günü itibariyle 12 hafta boyunca her cumartesi günü aynı saatte yapılacaktır. Seans saatleri: 10.00-11.30

 

Katılım: Seanslar arası konu devamlılığı vardır bu bakımdan yarar sağlamak için devam zorunluluğu vardır.

 

Ücret: Seanslar 120 TL olarak ücretlendirilir. Seans günleri yoğunluğu engellemek adına ödemeler aylık olarak alınacaktır.

 

Eğitim yeri: Adım Psikoloji Dil ve Konuşma Merkezi

İnönü cad. Gül Apt. No:3 K.5 D.11

Koz yatağı / İstanbul

Tel: 0216 386 70 92

http://www.adimdanismanlik.com/iletisim/ulasim

 

 

 

Eğitim programı sahibi ve grup lideri:

 

Uzman Klinik Psikolog Merve Kevser Ceyhun

Derece ile kazandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji ve İngiliz Edebiyatı bölümlerini birlikte tamamlamış ve çift anadal programından yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Daha sonra eğitimini Doğuş Üniversitesi’nde Klinik psikoloji alanında sürdürmüştür. Klinik psikoloji master programını 322 saat canlı süpervizyon ve “Çocuklarda Karşıt Gelme Bozukluğu (ODD)” alanında yazdığı tezini tamamlayarak birincilikle bitirmiştir. Stajını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi erkek psikoz bölümünde tamamlamıştır. Öğrenimi boyunca birçok gönüllü projede görev almış, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda gönüllü olarak çalışmıştır.

Doç. Dr. Serap Özer’in ekibiyle birlikte “Kızma Birader: Öfke ile Başa Çıkma Kitabı” adlı kitabın Türkiye adaptasyonunu yapmıştır. Daha sonra televizyon kanalında içerik danışmanlığı yapmış, anaokullarına danışmanlık hizmeti vermiş, bir dönem çocuk doktoru ve diyetisyenden oluşan bir ekiple koruyucu hizmetlerde görev almıştır. Takip eden dönemde çocuk psikiyatristleri ile ağır seyreden vakalarla çalışmıştır. Kadın koordinasyon merkezinde çocuk, ergen ve kadınlara uzun süre terapi hizmeti vermiştir. Belediyelerde ve okullarda çok sayıda seminer düzenlemiştir.  Çalıştığı kurumlarda da yetişkinlerle ebeveyn eğitimleri; ergenlerle ve çocuklarla özgüven, sosyal kaygı, internet bağımlılığı grupları yürütmüştür. Dil ve konuşma terapisi alanında ise kekemelikte sosyal kaygı ile çalışmıştır.

Yetişkin patolojisi alanında; Prof. Kadir Özer’den “Bilişsel Varoluş Terapi” eğitimi ve süpervizyonu ile “Rorschach bütünleyici sistem” eğitimini yüksek lisansı süresince en kapsamlı şekilde almış ve başarıyla tamamlamıştır.Dr. Harville Hendrix ‘den "İmago Çift Terapisi" eğitimi almıştır.                                    Çocuk patolojisi alanında ise Maltepe Üniversitesi’nden “Çocuklarla Çalışma Eğitimi” ve Doç. Dr. Serap Özer’den “Çocuklarla Bilişsel Davranış Terapisi” eğitimlerini almıştır. “Sobece” çocuklar için sosyal beceri eğitimini tamamlamış ve sertifikalı uygulayıcısı olma hakkı kazanmıştır. Bunların yanında çocuklar için “Çözüm Odaklı Terapi”, “Terapide Etik Sınırlar”, “Çocuk Gelişimi Eğitimi”, “Çocuk Ruh Sağlığı ve Tedavileri”, “Dikkati Geliştirme Programı”, “Yaratıcı Drama”, “Öğrenci Koçluğu” gibi eğitimlerle çocuk çalışmalarını devam ettirmiştir.  Okul öncesi çocuklar için oldukça başarılı sonuçları olan “Filial Terapi” (oyun terapisi) eğitiminin ve süpervizyonunu ise Doç. Dr. Volker Thomas’tan almıştır.

Çocuk ve yetişkin alanında kullanılan testlerin uygulama hak ve sertifikalarına sahiptir. Türk Psikologlar Derneği ve Çocuk Ergen Psikolojik Eğitimler Derneği üyesidir.  Aile Sosyal Bakanlığı’nın sertifikalı aile eğitmenidir. Mezuniyetinden bu yana özel danışmanlık merkezlerinde danışanlarını takip etmektedir. Şu anda Adım Dil ve Konuşma Merkezi çatısı altında yoğun olarak çocuk ve ergenlerle çalışmakta ailelerine danışmanlık vermektedir.

 

 

 

 

Göztepe Mah. Dr.Rıfat Paşa Sk. Sadık Bey Ap. No:27 K:12 D:12 Göztepe İstanbul
0216 386 70 92