Çocuk

 

Yetişkinler çocukları olduğunda onların sosyal ,ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı olmasını isterler ve bunun için çaba gösterirler.Bir çocuk doğduğu andan itibaren sosyal ve duygusal  bakımdan desteklenmeye ihtiyaç duyar.İlk çocukluk çağlarında kurulan bu bağ ve destek ilişkisi sonucunda çocuklar ileriki yıllarda daha az ruhsal sorun yaşarlar.

Yaşamın ilk yılında çocuklar sürekli bir biçimde sosyal ve duygusal kapasitelerini geliştirmek için ,yeni deneyimler yoluyla insan ilişkileri kurmak için çabalarlar ve bu dönemde yanlız olmadıklarını bilmek onlar için tek motivasyon kaynağıdır. Bu deneyimler sonucunda da  kendine güvenme ve başkalarına güvenme ,dili kullanma ,paylaşma ve oyun ile duygularını ifade etme ,yönergeleri dinleme ve uygulama gibi alanlarda gelişim gösteririler bu normal bir çocuğun ruh sağlığı açısından değerlendirilebilecek temel yeteneklerdir.Yani bir çocuğun ruhsal açıdan sağlıklı olduğunun göstergeleri  ;Duygularını ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmek ,diğer çocuklarla ve aile üyeleri ile uyumlu sağlıklı ilişkiler kurabilmek ,çevreyi gözlemlemek ,keşfe çıkma ve çevrenin gerektirdiklerine uyum sağlamaktır.

Neden Sağlıklı Bir ruhsal gelişim olmalıdır?

Çünkü erken yaşlarda yaşanılanlar ileriki yıllarda gelişim için risk faktörü veya koruyucu faktörler olarak ortaya çıkabilir.

Çocuklar yaşamlarındaki dönüm noktalarını başarılı bir şekilde atlatamadıklarında okul yıllarında sorun yaşayabilirler. Bu dönüm noktaları ruhsal açıdan olumsuz etkiler bırakır ve ileride okul başarısızlığı, çocuk suçluluğu veya yetişkinlikte suça yönelme ve diğer problemleri beraberinde getirir.

Çocuğun Ruhsal Açıdan Sağlıklı Olması Nasıl Sağlanır ?

1.Bütün çocukların ruhsal açıdan sağlıklı olması için bilinçlenilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

2.Ruh sağlığı açısından sırasıyla problemin tanımlaması ve betimlenmesi, müdahale ve önleme çalışmalarının yapılması, tedavi yöntemlerinin uygulanması gereklidir.

Burada bilinmesi gerekenler ruhsal gelişim tek kişiyi ilgilendirmediği ,sağlıklı bir ruhsal gelişim olabilmesi kişinin etrafındaki herkesin ona yardımcı olması ,onunla ilgilenmesi gerekir.

Ruhsal ve sosyal gelişim çocuk gelişimindeki temel yapı taşlarındandır. Çocuğunuza karşı sabırlı olun ve ona sabrı öğretin. Bu çocuğunuzun hayata ve çevresindekilere karşı daha optimistik olmasını sağlar. Ne kadar pozitif ve optimistik olarak yetiştirilse o kadar güçlü olur ve bu ruhsal durum açısından önemlidir.

Ruh sağlığı  konusunda  ailelerin ,okul personellerinin ,çevrenin , kardeşlerin  ve toplumun sorumlulukları vardır. 

Halk ruh sağlığını korumak konusunda  bilgi sahibi olunmalıdır.

Kaynaklar 

The Children’s Plan .İmproving the Social and Emotional Well-Being of New York’s Children and Their families. 

(http://www.omh.state.ny.us/omhweb/engage/ Last Modified: 9/29/2008)

 HYPERLINK "http://www.psychologyspace.com/2005/10/07/ideas-for-helping-parents-with-ill-children-how-to-improve-mental-development-of-children-with-chronic-illnesses/" http://www.psychologyspace.com/2005/10/07/ideas-for-helping-parents-with-ill-children-how-to-improve-mental-development-of-children-with-chronic-illnesses/

 HYPERLINK "http://www.state.ia.us/earlychildhood/docs/MentalHealthIssueBriefFinal.pdf" http://www.state.ia.us/earlychildhood/docs/MentalHealthIssueBriefFinal.pdf

 

 

Göztepe Mah. Dr.Rıfat Paşa Sk. Sadık Bey Ap. No:27 K:12 D:12 Göztepe İstanbul
0216 386 70 92